Trendy

Deszczówka musi zostać w mieście

ŁUKASZ TOMKÓW Dodany dnia: 4 maja 2023 14:15

Przy projektowaniu nowego lub modernizacji już istniejącego zagospodarowania terenu - muszą powstawać instalacje do zatrzymywania/retencjonowania wód deszczowych - to nowe wymagania jakie dla dla projektantów inwestycji w Łodzi wprowadził ZWIK.

Projektanci muszą uwzględniać nowy model natężeń deszczów prognozowany do 2050 roku, który przewiduje znaczny wzrosty intensywności opadów. Obecne zmiany klimatu związane są z tak zwaną „pogodą na sterydach”, czyli mamy do czynienia z następującymi po sobie, w krótkim czasie opadami nawalnymi (nawet 200 l wody na sekundę na hektar) i suszami. Te gwałtowne zjawiska atmosferyczne wymuszają na terenach miejskich konieczność zagospodarowywania wody opadowej. Jak podkreśla ZWIK trzeba skutecznie blokować jej spływ, żeby nie przeciążać sieci kanałów i koryt rzek. Trzeba też gromadzić deszczówkę, by powtórnie ją wykorzystać - na przykład do nawadniania gruntu, podlewania zieleni, tworzenia zapasów na czas suszy, poprawy jakości powietrza w upalne lata poprzez parowanie wody z otwartych zbiorników.

ZWIK wydając warunki techniczne na budowę przyłączy do kanalizacji deszczowej określa maksymalną ilość deszczówki, którą z konkretnej lokalizacji można odprowadzić pod ziemię do kanałów. Pozostała cześć musi być zatrzymywana na miejscu w nieckach, rowach retencyjno-infiltracyjnych, zbiornikach skrzynkowych, studniach chłonnych czy w końcu otwartych stawach. Z nieruchomości położonych w pobliżu rzek nie wolno już odprowadzać deszczówki do miejskiej kanalizacji - tylko bezpośrednio do płynącego nieopodal cieku- podkreśla łódzki ZWIK.

Źródło i fot.: ZWIK w Łodzi

 

 

Chcesz częściej nas odwiedzać?

Subskrybuj Wodociągowca!

ŁUKASZ TOMKÓW Dodany dnia: 4 maja 2023 14:15
  • Komentarze (0)
    Image placeholder

    Podobne artykuły

    Zobacz inne artykuły z tej kategorii.

    I. miejsce za energooszc…

    „Inwestycja Roku” dla Wodociągów Leszczyńskich

    Będą spulchniać dno Wisły

    „Chude Wojtki” gotowe do pracy

    PGW Wody Polskie

    Przedsiębiorstwa złożyły 3280 wniosków taryfowych

    Gdańsk. Ruszają roboty …

    Rozpoczyna się przebudowa kanałów sanitarnych